Ile kosztuje mediacja? A ile będzie kosztować niedługo?

W końcu pojawił się. On, wyczekiwany, przez wielu wyśniony…. Nowy projekt rozporządzenia w sprawie wysokości wynagrodzenia mediatora i podlegających zwrotowi wydatków mediatora, w tym stałego mediatora, w postępowaniu cywilnym. Nie żebym jakoś szczególnie czekał na to rozporządzenie, bo nowelizacja z 1 stycznia i tak mi robi straszliwy bałagan w płatnościach (od 1 stycznia 2016 roku mediatorzy w sprawach skierowanych do mediacji, a wszczętych po 1 stycznia 2016 roku wystawiają faktury na sądy, a terminy płatności są co najmniej kilkumiesięczne), ale skoro już jest, to omówmy proponowane zmiany. Dla przypomnienia – a ten moment wynagrodzenie mediatora w sprawach majątkowych to 1% wartości przedmioty sporu, nie mniej niż 30 a nie więcej niż tysiąc złotych. Plus przysługuje nam zwrot kosztów takich jak wynajem sali (do 50 zł), dojazd, korespondencja oraz koszty biurowe. W przypadku spraw niemajątkowych jest to bodajże 60 zł za pierwsze spotkanie plus 25 zł za każde kolejne. Jako, że jestem mediatorem gospodarczym już od ładnych kilku lat, to na zarobki nie narzekam, ale gro mediatorów narzekało, więc wynagrodzenie w górę – jupi! – tylko, czy nie będzie tak, że mniej osób będzie na nią stać? Żeby nie było, nie jestem malkontentem, mój budżet na pewno się ucieszy – o ile sądy zaczną w terminie i w całości płacić.

5899676716_ff0d235315_b

W ramach nowego projektu, mamy zarabiać wciąż 1% wartości przedmiotu sporu, jednakże nie mniej niż 150, a nie więcej niż 2000 zł – jest to przyjemna i na pewno odczuwalna różnica, bo nie okłamujmy się, najważniejsze jest to minimum, gdyż przy sprawie za 30zł nikomu się jej nie chce jakoś specjalnie prowadzić – może jest o oburzające, ale dojazdy, wynajem sali, korespondencja stanowiły często pięciokrotność tej stawki, a czasem i więcej.

W sprawach niemajątkowych mamy otrzymywać 150zł za pierwsze spotkanie i 100zł za każde kolejne, jednakże nie więcej niż 450 zł. To wciąż jest ciut dziwne, zwłaszcza, że np. sprawy niemajątkowe to również np. spory o znaki towarowe pomiędzy wielkimi korporacjami, sprawy, które prowadzimy często po 3 miesiące i dłużej. Ale i tak jest poprawa.

Tutaj zaczynają się schody – wynagrodzenie mediatora zostanie obniżone o połowę w przypadku, gdy nie przeprowadził mediacji w terminie wyznaczonym przez sąd. Gdyby sądy faktycznie wyznaczały teraz terminy 3-miesięczne, a nie jak wg starych przepisów miesięczne, to mielibyśmy czas na prowadzenie tego w terminie (który wcześniej był tylko terminem instrukcyjnym), ale w przypadku terminu miesięcznego, gdy o przedłużenie w praktyce często mogą wnioskować tylko strony, będzie to dość skomplikowane.

Podniesiono nieznacznie dopuszczalny koszt wynajmu sali na jedno posiedzenie mediacyjne – z 50 na 70zł. Sprecyzowano maksymalny koszt korespondencji (30zł) oraz wprowadzono ciekawostkę. Jest nią zwrot poniesionych wydatków mediatora w przypadku niewyrażenia zgody na mediację. Przepis raczej martwy, jeszcze zanim wszedł w życie, gdyż nie udokumentujemy pracy włożonej w umówienie spotkania ze stronami. Ale to i tak maksymalnie 70 zł, więc znów nie jest to żadna rewelacja, ot, taka ciekawostka.

Niedługo ciekawostka nr 2 dotycząca wynagrodzenia mediatorów, ale muszę opanować nerwy, bo odkąd ją usłyszałem jeszcze nie przeszedłem nad tym do porządku dziennego.

Dla ciekawskich w załączniku pod postem projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem 🙂

DL-I-4190-5-15 projekt

Update

Przepisy też już weszły w życie.

Rozporządzenie oczywiście znajdziecie w załączniku.

koszty mediacji nowe

Macie pytania? Chcielibyście umówić się na bezpłatne spotkanie informacyjne? Wystarczy jeden telefon pod numer 691499250 lub mail na adres mediacje.gierczak@wp.pl i wszystkiego się dowiecie.

Pozdrawiam serdecznie

Mateusz

Może także Ci się spodobać post:

LEAVE A COMMENT

Subskrypcja Mediatora Powszechnego

Chcielibyście otrzymywać maila z wiadomością o nowych postach? Wystarczy wpisać swój adres email, a system automatycznie Cię powiadomi o nowych treściach na blogu.

Dołącz do 12 pozostałych subskrybentów

O mnie

Mateusz Gierczak

Mateusz Gierczak

Nazywam się Mateusz Gierczak i jestem absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/Wydziału Prawa i Administracji. Jestem również seniorem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poznań i trenerem ETG. Prowadziłem szkolenia przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy i przy Izbie Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, bywam prowadzącym na studiach podyplomowych Negocjacje i Mediacje w biznesie w WSB w Toruniu, byłem i wciąż zdarza mi się być prelegentem na licznych konferencjach (m.in. coroczne Tygodnie Mediacji, cykliczne Salony Mediatora przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku, Dni Edukacji Prawniczej, Dni Szkoleniowe ELSA Poznań, konferencji "Arbitraż i mediacja w teorii i praktyce" w Poznaniu). Od 2013 roku pracuję jako zawodowy mediator i negocjator, a od początku 2016 roku działam pod szyldem Kancelarii Mediacyjnej Mateusz Gierczak w Poznaniu. Jestem wpisany jako mediator stały na listach sądów okręgowych w Poznaniu, Bydgoszczy, Toruniu oraz Gdańsku. Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu swojego konfliktu? A może nie wiesz, czy mediacja może mieć dla Ciebie jakiekolwiek praktyczne zastosowanie? Po prostu masz pytanie? Napisz maila: mediacje.gierczak@wp.pl lub zadzwoń pod 691 499 250 Pozdrawiam serdecznie Mateusz