Mediacja w Bydgoszczy – konferencja 13.06.2017

W zeszły wtorek został postawiony kolejny mały krok dla mediacji w Bydgoszczy. A może nawet taki miał miejsce mały sukces. Kilka miesięcy temu miałem olbrzymią przyjemność rozmawiać z Panią Wiceprezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, SSO Marią Leszczyńską na temat tego, aby zorganizować konferencję mediacyjną w Bydgoszczy –  co utwierdza mnie tylko, że z wartościowymi ludźmi warto się dzielić dobrymi pomysłami – rozwijają je i wprowadzają w życie. Co prawda bez mojego udziału merytorycznego, poza pozytywnie przyjętą autoprezentacją, ale konferencja w końcu się odbyła – i było naprawdę świetnie  (i nie mówię tylko o przekąskach z tatarem) – stawili się tłumnie sędziowie bydgoscy, w tym przewodniczący wszystkich wydziałów, sędziowie z Inowrocławia i Tucholi, mediatorzy, radcy prawni i adwokaci. Nie można zapomnieć również o zastępcy dyr. strategii i funduszy europejskich, sędzim Rafale Puchalskim z Ministerstwa Sprawiedliwości i prezesie Krajowej Izby Radców Prawnych, r. pr. Macieju Bobrowiczu, którzy to obaj uświetnili pierwszą konferencję swoimi wystąpieniami. Tak – celowo użyłem słowa pierwszą, gdyż mają od września być kolejne epizody tego przesympatycznego wydarzenia.

Mediator rodzinny – nowość, czy już nie?

Z ciekawostek z ministerstwa – ma powstać nowa/stara kategoria mediatorów, przynajmniej w postrzeganiu ministerstwa – mediatorzy rodzinni z poszerzonymi wymogami m.in. z umiejętnościami i wiedzą z zakresu zapobiegania przemocy w rodzinie, zapobiegania alkoholizmowi. Jednocześnie ma powstać obowiązek uczestniczenia w mediacji w większości spraw rodzinnych. Pomysł ciekawy, nieco kontrowersyjny jeżeli chodzi o uzasadnienie (głównie światopoglądowe), ale z przyjemnością będę się przyglądał dalszemu rozwojowi spraw.

Informator Statystyczny Ministerstwa Sprawiedliwości

Przedstawiono niesamowicie ciekawą bazę statystyczną zawierającą m.in. ze wszystkimi statystykami mediacji od nawet 1998 (mediacje w sprawach karnych) do 2016 roku. Mega fajne rozwiązanie. Dobrze zobrazowany rozwój mediacji w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Ww. informator można znaleźć na stronie internetowej https://isws.ms.gov.pl/pl/

 

Zmiana w procedurze karnej?

22 czerwca, czyli już na dniach, ma zostać wydana rekomendacja Społecznej Rady do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości ws. zmian w procedurze karnej – ma być to głównie nawiązanie do usuniętego art. 59a kpk.

Podręcznik nt. ugód?

Jest ministerialny pomysł nt. stworzenia na przyszły rok podręcznika instruującego mediatorów jak tworzyć ugody. Jak zawsze popieram nowe książki 😉 chociaż tym razem będzie to ebook – głównie ze względów ekonomicznych.

 

Podsumowując – mediacja w Bydgoszczy ma się coraz lepiej, a wierzę, że przy odpowiednim wsparciu zarówno ze strony środowisk prawniczych, Ministerstwa Sprawiedliwości i mediatorów uda nam się ją wynieść na fenomenalny poziom, jednocześnie wpływając na poziom mediacji w całym regionie. Powinno się to bezpośrednio przełożyć na korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców Bydgoszczy i okolic.

Może także Ci się spodobać post:

LEAVE A COMMENT

O mnie

Mateusz Gierczak

Mateusz Gierczak

Nazywam się Mateusz Gierczak i jestem absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/Wydział Prawa i Administracji. Jestem także seniorem i trenerem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poznań. Prowadziłem szkolenia m.in. przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy (m.in. dla pracowników Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy), przy Izbie Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, dla Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Prowadzę wykłady m.in. na studiach podyplomowych Negocjacje i Mediacje w biznesie na Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, na Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Od 2013 roku jestem zawodowym mediatorem i negocjatorem, a od 2016 roku działam pod szyldem Kancelarii Mediacyjnej Mateusz Gierczak w Poznaniu. Jestem mediatorem stałym na listach sądów okręgowych w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Bydgoszczy, Toruniu oraz Gdańsku. Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu swojego konfliktu? A może nie wiesz, czy mediacja może mieć dla Ciebie jakiekolwiek praktyczne zastosowanie? Po prostu masz pytanie? Napisz maila: mediacje.gierczak@wp.pl lub zadzwoń pod 691 499 250 Pozdrawiam serdecznie Mateusz