Oskarowy kącik filmowy

Czwarta Władza

Mediacja to wolność wypowiedzi, wolność słowa. I właśnie o tym jest ten film – tylko, że z wyłączeniem mediacji.  The Post (2017), bo o nim mowa, jest filmem tak absorbującym, jak koncert ulubionego zespołu – wydaje się, że minęło dopiero pięć minut, a tu już się kończy dwugodzinny seans. Ale o czym jest ten film?

Ten film opowiada o walce o wolność słowa w USA, o trudnych decyzjach – i tych moralnych i tych biznesowych. Jest fenomenalną grą aktorską Meryl Streep (jako Kay Graham) i Toma Hanksa (jako Ben Bradlee) reprezentujących sobą jedną z najważniejszych obecnie amerykańskich gazet walczą (również przed sądem) z manipulacjami czterech amerykańskich prezydentów dotyczących wojny w Wietnamie.

Czwarta władza, czyli prasa, walczy o dostęp do wiedzy amerykańskich obywateli – ale przecież nie tylko amerykańskich. Czymże bylibyśmy, gdyby nie powszechny dostęp do informacji, które sami codziennie przesiewamy i przetwarzamy. Prasa jest uosobieniem wolności słowa, wartości wzorcowej dla każdej demokracji.

Ale ten film niesie w sobie więcej wartości – pokazuje głos i siłę, która rośnie w kobiecie, która wydaje się nie czuć z początku dobrze na swoim stanowisku. Pokazuje wartość kobiet w świecie, który jeszcze wtedy idei równouprawnienia jeszcze ani myślał przyswoić.

Czy warto obejrzeć film „Czwarta Władza”? Na pewno. Czy macie taką możliwość? Chwilowo nie, jako że dzisiaj w Poznaniu był, póki co, jedyny pokaz w Polsce, ale mam nadzieję, że będziecie mieć taką możliwość.

Wspominałem, że film jest nominowany do dwóch Oskarów?

Pozdrawiam serdecznie i miłego seansu.

Mateusz

Tagi: ,

Może także Ci się spodobać post:

LEAVE A COMMENT

O mnie

Mateusz Gierczak

Mateusz Gierczak

Nazywam się Mateusz Gierczak i jestem absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/Wydział Prawa i Administracji. Jestem także seniorem i trenerem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poznań. Prowadziłem szkolenia m.in. przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy (m.in. dla pracowników Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy), przy Izbie Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, dla Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Prowadzę wykłady m.in. na studiach podyplomowych Negocjacje i Mediacje w biznesie na Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, na Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Od 2013 roku jestem zawodowym mediatorem i negocjatorem, a od 2016 roku działam pod szyldem Kancelarii Mediacyjnej Mateusz Gierczak w Poznaniu. Jestem mediatorem stałym na listach sądów okręgowych w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Bydgoszczy, Toruniu oraz Gdańsku. Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu swojego konfliktu? A może nie wiesz, czy mediacja może mieć dla Ciebie jakiekolwiek praktyczne zastosowanie? Po prostu masz pytanie? Napisz maila: mediacje.gierczak@wp.pl lub zadzwoń pod 691 499 250 Pozdrawiam serdecznie Mateusz