Wiem, że jest wieczór, że jesteście po pracy, po zajęciach i macie chęć usiąść z herbatą i książką i się odciąć od wszystkiego, ale jednak muszę Was poprosić o chwilę skupienia. Jako mediator dbam zawsze aby w sali mediacyjnej strony zachowywały się z szacunkiem do siebie nawzajem. W niewielkim stopniu zostaję w tej materii, ale ludzie, bez względu na narodowość, czy pochodzenie, w większości przypadków potrafią się dostosować do reguł, które im odgórnie narzucam.
Niestety w naszym kraju brak wzajemnego szacunku to coraz poważniejszy problem. Właśnie odrzucono projekt[1] uchwały o wystrzeganiu się mowy nienawiści. Coraz częściej część Polaków jest nazywana gorszym sortem, wysyłana do psychiatryka[2], kierowane są wobec niech groźby karalne[3], a mam wrażenie, że będzie jeszcze gorzej. Czy gdzieś jest granica?
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Nie mówię tutaj tylko o perspektywie własnej pracy, gdzie strony, niejednokrotnie z wyższym wykształceniem, jednak sugerują się poziomem wypowiedzi, jaki słyszy się z mównicy sejmowej, czy z przemówień tych, czy innych polityków. Może mówię z wydźwiękiem politycznym, ale trudno – mam wrażenie, że ciągły potok obelg jaki leje się na wszystkie strony z mediów, ciąg wyzwisk, kto nie jest z nami, ten jest wrogiem ojczyzny – to wszystko sprawia, że my, ludzie żyjący w jednym kraju, pozbywamy się szacunku do drugiego człowieka. Nigdy nie byliśmy narodem przesadnie ufnym, ale dzisiaj o to zaufanie jest z każdym dniem trudniej. Może, cytując Władysława Bartoszewskiego, „warto być przyzwoitym”?
[1] http://wyborcza.pl/1,75398,20073214,pis-i-kukiz-15-przeciw-uchwale-o-mowie-nienawisci-wsrod-poslow.html#ixzz48oRjTZ9I
[2] http://natemat.pl/179865,kto-nie-popiera-pis-ten-jest-chory-psychicznie-do-rzeczy-przekracza-granice-propagandy?fb
[3] http://pikio.pl/legia-idzie-na-wojne-z-kod-em-chce-tego-90-proc-kibicow/#
Jesteś w konflikcie? Poszukujesz pomocy ze swoim sporem? Skontaktuj się z mediatorem. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 17 (691 499 250), tudzież całodobowo do kontaktu mailowego (mediacje.gierczak@wp.pl).