Oskarowy kącik filmowy – The Post (2017)

Czwarta Władza

Mediacja to wolność wypowiedzi, wolność słowa. I właśnie o tym jest ten film – tylko, że z wyłączeniem mediacji.  The Post (2017), bo o nim mowa, jest filmem tak absorbującym, jak koncert ulubionego zespołu – wydaje się, że minęło dopiero pięć minut, a tu już się kończy dwugodzinny seans. Ale o czym jest ten film?

Ten film opowiada o walce o wolność słowa w USA, o trudnych decyzjach – i tych moralnych i tych biznesowych. Jest fenomenalną grą aktorską Meryl Streep (jako Kay Graham) i Toma Hanksa (jako Ben Bradlee) reprezentujących sobą jedną z najważniejszych obecnie amerykańskich gazet walczą (również przed sądem) z manipulacjami czterech amerykańskich prezydentów dotyczących wojny w Wietnamie.

Czwarta władza, czyli prasa, walczy o dostęp do wiedzy amerykańskich obywateli – ale przecież nie tylko amerykańskich. Czymże bylibyśmy, gdyby nie powszechny dostęp do informacji, które sami codziennie przesiewamy i przetwarzamy. Prasa jest uosobieniem wolności słowa, wartości wzorcowej dla każdej demokracji.

Ale ten film niesie w sobie więcej wartości – pokazuje głos i siłę, która rośnie w kobiecie, która wydaje się nie czuć z początku dobrze na swoim stanowisku. Pokazuje wartość kobiet w świecie, który jeszcze wtedy idei równouprawnienia jeszcze ani myślał przyswoić.

Czy warto obejrzeć film „Czwarta Władza”? Na pewno. Czy macie taką możliwość? Chwilowo nie, jako że dzisiaj w Poznaniu był, póki co, jedyny pokaz w Polsce, ale mam nadzieję, że będziecie mieć taką możliwość.

Wspominałem, że film jest nominowany do dwóch Oskarów?

Pozdrawiam serdecznie i miłego seansu.

Mateusz