Poufność mediacji zagrożona

Jak zapewne wiecie obecnie rządzący sprawili, że tzw. „owoce zatrutego drzewa”, czyli nielegalnie zdobyte dowody, będą mogły być dopuszczane przez sądy w sprawach karnych[1]. Na szczęście nie ma  to zastosowania do spraw cywilnych, gospodarczych, czy pracowniczych, ale jestem bardzo zaniepokojony. Naturalnie, w przypadku mediacji gospodarczych, nikłe jest prawdopodobieństwo, że dopuści się tego typu dowody w najbliższej przyszłości, ale kto wie?

Niejednokrotnie prowadzimy sprawy bardzo istotne, czasem ze względu na ich wartość przedmiotu sporu, czasem są to sprawy związane z obietnicami wyborczymi, a czasem są związane z podmiotami państwowymi, czy samorządowymi – nie ukrywam, że jednym z moich priorytetów jako mediatora jest zapewnienie stronom absolutnej poufności w mediacji. Podsłuchy w wielomilionowych sprawach gospodarczych? Prowokacja w formie zastępstwa procesowego podstawionej osoby? Co tu dużo ukrywać – jestem najzwyczajniej przerażony.

[1] http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,20161200,zmiana-jednego-przepisu-dala-sluzbom-potezna-bron-nielegalne.html

 

Jesteś w konflikcie? Poszukujesz pomocy ze swoim sporem? Skontaktuj się z mediatorem. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 17 (691 499 250), tudzież całodobowo do kontaktu mailowego (mediacje.gierczak@wp.pl).