Dzisiaj trochę inaczej – mniej o sporach, mniej o naszych ludzkich przywarach i tendencjach. Dzisiaj chciałem się podzielić z Wami, moimi drogimi Czytelniczkami i Czytelnikami pewnymi przemyśleniami na temat umiejętności, która sprawiała mi wiele kłopotów, gdy byłem nieco młodszy. Przyznaję, że do niedawna nie potrafiłem składać życzeń. Nawet wręczając komuś prezent, czy to urodzinowy, świąteczny, czy chociażby podczas wigilii, nie wiedziałem co powiedzieć, niezręcznie się uśmiechałem i czekałem aż ten moment po prostu minie. Po jakimś czasie zwróciłem uwagę na ten problem i postanowiłem się tego nauczyć – nie z książki, nie z Youtube’a, ale przez własne przemyślenia, obserwowanie bliskich mi osób – zarówno tych w życiu osobistym, jak i zawodowym, aby za każdym razem dobrze dopasować do nich życzenia, sprawiając im radość i samemu czując się z tym komfortowo. Wielu z nas może przeczytać o tym, że nie da się napisać ogólnego przepisu na udane życzenia, które sprawią komuś radość. Dzisiaj, na przykładzie życzeń świątecznych, bo bez względu na wyznanie, większość z nas będzie miała kilka dni wolnego, a warto sobie w tym czasie pozwolić na spokój poprzez dobre relacje z bliskimi – a dobrze złożone życzenia w tym na pewno pomogą.
Zacznijmy od tego, że pisanie spersonalizowanych życzeń świątecznych może sprawić, że Twoje życzenia będą bardziej wyjątkowe i dopasowane do osoby, której je przesyłasz. Krok dalej i krok wyżej w stosunku do przesyłanych okropnych łańcuszków w smsach i firmowych mailach. Zróbmy wspólnie kilka niewielkich kroków, które pomogą Ci stworzyć dobre, przyjemne życzenia świąteczne:
Krok 1: Rozpoznaj odbiorcę
Przed rozpoczęciem pisania, zastanów się nad zainteresowaniami, wartościami i osobowością osoby, której piszesz życzenia. To pomoże Ci dostosować ton i treść życzeń. Nie każdy będzie chciał życzenia bożonarodzeniowe, bo ich nie obchodzi, ale życzenia świąteczne – mimo, że są bardzo podobnej treści, mogą być dużo przyjemniejsze. Warto uwzględniać ludzką wrażliwość – bez przesady, ale warto. Jeżeli danej osobie doskwierają kolana, rozważ życzenie odzyskania zdrowia i swobodnych spacerów. Drugiego członu ww. życzeń uniknąłbym w przypadku, gdy na poprawę stanu zdrowia nie ma co liczyć – a jakkolwiek to brutalne, to niestety się zdarza. Komuś brakuje czasu na odpoczynek – wiesz co zrobić, tutaj nie możesz nie trafić. Ktoś marzy o wycieczce na Dominikanę? Życz mu promocyjnych lotów i darmowego bagażu rejestrowanego.
Skoro poznajesz odbiorcę, to bądź delikatny – nie życz dzieci osobom, które mogą mieć z tym problemy, ani osobom, które ich mieć nie chcą. Nie narzucaj swojego światopoglądu, swoich potrzeb na drugiego człowieka.
Unikaj życzeń politycznych, tutaj nigdy nie ma pewności co do preferencji w danym momencie, a także tego, kto słucha – kto mógłby się poczuć urażony, a komu zaraz masz złożyć kolejne życzenia.
Jeżeli odbiorcy nie sposób poznać, bo np. widzieliście się raz w życiu, a akurat wymieniacie maile w sferze zawodowej – nie ma nic złego w życzeniu sobie zdrowych, pogodnych świąt. Tyle. Nic skomplikowanego, żadnych ozdobników, załączony jpg-ów z bombkami. Większość to bagatelizuje i wrzuca do folderu SPAM.
Krok 2: Wybierz odpowiednią formę
Decydując się na formę życzeń, bierz pod uwagę relację z odbiorcą. Możesz wybrać tradycyjne życzenia, humorystyczne, inspirujące, religijne lub pełne ciepła i serdeczności. Nie narzucajmy nikomu serdeczności, ani religijności, nie każdy może dzielić nasze poczucie humoru. Bądźmy radośni, jeśli chcemy, ale weźmy pod uwagę, że np. do ledwie znanej nam np. pani księgowej, nie prześlemy naszych życzeń z humorem rodem z czasów nastoletnich – mimo, że nie mam nic przeciwko takiemu humorowi. Po prostu czasem warto wiedzieć co wypada, a co lepiej sobie odpuścić.
Krok 3: Rozpocznij od serca
Rozpocznij życzenia od serca, używając np. takich zwrotów jak:
- „Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Ci…”
- „W tym magicznym czasie roku pragnę Ci życzyć…”
Nie przesadzaj jednak, czasem proste życzenia są najlepsze. A w dodatku te ozdobne, a jednocześnie niespersonalizowane wyglądają jak kopiuj-wklej z internetu, a to nigdy nie wygląda dobrze.
Krok 4: Dodaj osobiste elementy
Wprowadź elementy, które są związane z odbiorcą. Możesz wspomnieć o wspólnych doświadczeniach, wydarzeniach czy celach na nadchodzący rok. Odnieś się raczej do odpoczynku, niż do pracy, do sukcesów, niż wyzwań, do dobrych relacji, niż wspólnych wrogów. Pozwól sobie i innym na spędzenie tego, jak by nie patrzeć, specjalnego czasu, bez przesadnej adrenaliny, bez presji i w poczuciu spokoju.
Krok 5: Wyraź swoje uczucia
Przekaż swoje uczucia wobec osoby, np.:
- „Dziękuję Ci za wspólnie spędzony czas w tym roku.”
- „Jesteś dla mnie ważny/a, dlatego życzę Ci…”
Warto pielęgnować relacje – życzenia właśnie to umożliwiają. Jeżeli Twoja relacja z odbiorcą/odbiorczynią życzeń jest szczególna, to pamiętaj, aby to podkreślić – wszystkim wówczas zrobi się cieplej na sercu. Pamiętajmy jednak, że nie każde uczucie jest odwzajemnione i jakkolwiek święta są dobrym czasem na wyrażanie uczuć, to rozważmy, czy nie wprawimy drugiej osoby w przesadne zakłopotanie, ani nie wprowadzimy niezręcznej sytuacji wyznaniami ponad miarę.
Krok 6: Dodaj życzenia związane z okazją
Podziel się życzeniami związanymi z konkretną okazją, np.:
- „Niech te Święta będą pełne miłości, radości i spokoju.”
- „Mam nadzieję, że Nowy Rok przyniesie Ci spełnienie marzeń i nowych możliwości.”
Krok 7: Użyj odpowiednich zwrotów kończących
Zakończ życzenia miłymi słowami, np.:
- „Życzę Ci wspaniałych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!”
- „Niech to dzisiejsze szczęście i spokój trwają przez cały rok. Wszystkiego wspaniałego!”
Krok 8: Personalizuj podpis
Zakończ życzenia personalizowanym podpisem, np.:
- „Z serdecznymi życzeniami, [Twoje imię]”
- „Z największymi życzeniami, z całego serca, [Twoje imię]”
Pamiętaj, że kluczową sprawą jest szczerość i autentyczność – również dla Ciebie. Zmuszanie się do składania życzeń to absolutna udręka i jeżeli nie masz na to ochoty, to tego nie rób. W sytuacjach rodzinnych, gdy wszyscy składają sobie życzenia warto jednak zastanowić się nad pewnymi ustępstwami od tej reguły.
Jednocześnie pozwolę sobie życzyć wszystkim Państwu wesołych, spokojnych świąt, pełnych radości, zgody, dobrych lektur, ciepłych skarpet i czasu dla Was samych, abyście mogli zadbać o siebie, jak tylko potrzebujecie i macie ochotę.
Mateusz Gierczak