Ghosting w mediacji

Dziś nie o polityce, ale o bardzo ciekawym zjawisku jakim jest ghosting. Przeczytałem bardzo ciekawy artykuł[1], który co prawda opiera się na danych  strony randkowej na samym starcie, ale dalej jest już bardziej merytorycznie.

Najpierw trochę teorii – ghosting jest zjawiskiem nagłego zerwania wszelkiego kontaktu z kimś, z kim się umawiamy. W założeniu powinno to dać drugiej stronie swego rodzaju sygnał, że już nie chcemy dalej utrzymywać znajomości. Ghosting nie jest cechą charakterystyczną dla którejkolwiek płci i jest ściśle związany z rozwojem emocjonalnym i psychicznym danej jednostki. Artykuł w innpoland.pl podsumowuje takie zjawisko w bardzo wąski sposób, zawężając je faktycznie do relacji związkowych, nazywając pokolenie tzw. millenialsów tchórzami.

I tutaj się zastanawiam – czy aby to zjawisko jest tak młode, że ciężko je opracować? Czy ogranicza się tylko do relacji między 20-30latkami, którzy nie mają ochoty na kolejną randkę? Otóż moim zdaniem zdecydowanie nie. Ghosting jest wyraźnym zjawiskiem w relacjach biznesowych. Czyż jest tak, że na pewnym etapie kontrahent po prostu przestaje się kontaktować? Albo wykonawca po prostu znika z budowy? Mam do czynienia na co dzień z przypadkami biznesowego ghostingu w mediacjach. Skąd się biorą?

Ze zwykłego braku umiejętności komunikacyjnych. Ludzie podpisują skomplikowane umowy, uważając, że wyręczą ich z jakichkolwiek późniejszych rozmów, czy ustaleń w imię zasady „podpisałem, zrobiłem, chcę pieniądze”. Niestety rzeczywistość bywa nieco inna. Często zdarzają się problemy, wady wykonanych zadań, odpadający tynk, zła decyzja, konieczność dopłacenia podatku, czy po prostu brak zapłaty od jakiegoś trzeciego podmiotu.13798315564_71ae0a742f_o

Niejednokrotnie zdarzało się i wciąż się zdarza, że strony zamiast wykonać do siebie telefon i porozmawiać, w czym tkwi problem, czekają przez 6 miesięcy, a później wytaczają sprawę przed sądem. Albo nie odbierają telefonów, zaprzeczając później, że jakiekolwiek były, nawet gdy mają przed oczami billing przedstawiony przez drugą stronę.

Podsumowując – mediacje są zawodem, który w założeniu powinien się sam wyniszczyć, ucząc ludzi komunikacji i samodzielnego rozwiązywania konfliktów tak, abyśmy nie byli już potrzebni (mediatorzy wiedźminami świata prawniczego?). Ale nasz zawód będzie potrzebny zawsze, aby nauczyć ludzi,  że rozmawiając można załatwić dużo więcej niż w sądzie oraz że przyznanie się do błędu nie jest równoznaczne z okazaniem słabości.

[1] http://innpoland.pl/126999,generacja-duchow-milenialsi-sa-tchorzami-ktorzy-wola-zniknac-zamiast-rozwiazac-problemy

——————————————————————————————————————–

Jesteś w konflikcie? Poszukujesz pomocy ze swoim sporem? Skontaktuj się z mediatorem. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 17 (691 499 250), tudzież całodobowo do kontaktu mailowego (mediacje.gierczak@wp.pl).

Może także Ci się spodobać post:

Skomentuj

O mnie

Mateusz Gierczak

Mateusz Gierczak

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/Wydział Prawa i Administracji, senior i trener Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poznań. Prowadził szkolenia m.in. przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy (m.in. dla pracowników Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy), przy Izbie Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, dla Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, Sądu Rejonowego w Płońsku, Kärcher Center Kraków, X-KOM w Częstochowie, a także współpracował z Akademią Rozwoju Umiejętności we Wrocławiu. Prowadzący na studiach podyplomowych Negocjacje i Mediacje w biznesie na Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, wykładowca na Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Od 2013 roku zawodowy mediator i negocjator. Założyciel Kancelarii Mediacyjnej Mateusz Gierczak w Poznaniu. Od 2018 roku wiceprezes Stowarzyszenia „Okręgowa Izba Mediatorów” z siedzibą w Bydgoszczy. Mediator stały na listach sądów okręgowych w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Bydgoszczy, Toruniu oraz Gdańsku. Prowadzi bloga – www.mediatorpowszechny.pl, gdzie propaguje wiedzę o mediacjach i związanymi z nią wydarzeniami. W 2019 roku miał przyjemność prowadzić zajęcia „Mediation as a form of everyday diplomacy” na międzynarodowym wydarzeniu Law School ELSA Gdańsk.

Kategorie

Archiwa