Wojsko Polskie a mediacja i negocjacja

   Zważywszy na dość szczególną datę w dniu wczorajszym, dzisiaj chciałem poświęcić moje rozmyślania właśnie tej instytucji, jaką jest Wojsko Polskie. Na ten moment, przynajmniej tak wynika z oficjalnych danych, mediacja w Wojsku Polskim nie istnieje. Nie istnieje w Ustawie o Sądach Wojskowych – co może wynikać z charakteru służby wojskowej i podejścia do obowiązku wykonywania rozkazów dowódcy, jakie by one nie były. Nie wiadomo mi również, aby było to stosowane w jakichkolwiek sporach dotyczących wojska, może poza przetargami, jednakże i to zdarza się wybitnie rzadko. A szkoda, gdyż mediacja działa – m.in. w armii U.S.A. – gdzie jak można przeczytać na ich stronie[1], iż polityka armii zachęca do dobrowolnego używania alternatywnych metod rozwiązywania sporów, takich jak mediacja i facylitacja, które mają w możliwie najszybszy i najtańszy sposób rozwiązywać spory bez zaangażowania lub przy najmniejszym możliwym zaangażowanie szeroko pojętej biurokracji. Wszelkie spory powinny być przemyślane pod kątem zastosowania wspomnianych ADR-ów, które jak wiadomo mogą nie mieć zastosowania do każdego sporu, ale są często najlepszym wyborem, zwłaszcza gdy konieczne jest zachowanie dobrych relacji pomiędzy stronami konfliktu – co w wojsku, czy pomiędzy dowódcą a podwładnymi, czy też pomiędzy samymi żołnierzami, jest raczej kluczowe.

   Obecna polityka ws. ADR-ów, opublikowana przez Sekretarza Armii Pete’a Geren’a obarczająca Biuro Doradcy Generała Armii (jeżeli źle przetłumaczyłem, to podaję orygnalną nazwę Office of the Army General Counsel) 22 lipca 2007 roku odpowiedzialnością za całokształt polityki ADR, doradztwo i szkolenia w tej materii. Dwa główne cele tego programu to konflikty w miejscu pracy (np. skargi na dyskryminację, skargi pracowników) oraz konflikty kontraktowe, czy też gospodarcze (np. konflikty ws. przetargów, odwołania oraz szeroko pojęte protesty przeciwko armii lub podmiotom z nią współpracującym). Wsparcie w tej materii dla każdego rejonu zapewnia prawnik wyspecjalizowany w danej dziedzinie prawa, zasadach ADR i technikach niezbędnych do ich zastosowania. Dodatkowo istnieje jeszcze coś takiego jak Biuro Programu ADR (ADR Program Office), które zapewnia materiały szkoleniowe oraz same szkolenia dla różnorodnych słuchaczy celem poszerzenia zasobu możliwych pracowników.[2]

   Dla zainteresowanych załączam jeden z najbardziej rozbudowanych handbooków dotyczących mediacji jakie widziałem – zapewnionych przez Pentagon – polecam 😀

   Ale idźmy dalej – mediacje stosowane są w różnych oddziałach wojskowych – nawet w Air Force[3], gdzie od 2012 mają własny, mocno rozbudowany, system certyfikowania mediatorów.[4]

   Zainteresowanych tematyką pozwalam sobie odesłać do krótkiego dzieła pt „ALTERNATIVE DISPUTE RESOLUTION IN THE MILITARY CONTEXT” autorstwa dr-a Dominica Kattera[5].

  Ale wróćmy do rodzimych sił zbrojnych – przeszukałem Internet wszerz w wzdłuż w poszukiwaniu jakichkolwiek informacji na temat mediacji w Wojsku Polskim i natknąłem się na jedną wzmiankę na ten temat w ramach artykułu o międzynarodowych ćwiczeniach certyfikujących Grupę Bojową Unii Europejskiej V4, w której brali udział Polscy żołnierze współdziałają z Czechami, Słowakami, Węgrami oraz przedstawicielami Ukrainy. W ramach tych ćwiczeń przeprowadzono wspólne ćwiczenia w opanowywaniu zamieszek, w tym z udziałem mediacji (chociaż raczej były to negocjacje kryzysowe, ale bądźmy wyrozumiali w kwestii terminologii).[6]

   Polska armia, jeżeli chodzi o ADR-y stosuje za to negocjacje. Te handlowe z dostawcami broni i wyposażenia – śmigłowców wojskowych[7], systemów przeciwlotniczych[8] czy też moździerzy samobieżnych[9]. Są to negocjacje zarówno wewnątrzkrajowe jak i międzynarodowe. Jednakże w wojsku prowadzone są również negocjacje kryzysowe – o których w następnym wpisie!

 

 

Army Mediation Handbook 2015 FINAL2

 

[1] http://ogc.hqda.pentagon.mil/Practice_Groups/ADR.aspx

[2] http://ogc.hqda.pentagon.mil/ADR/ADR_Summary.aspx

[3] http://www.adr.af.mil/index.asp

[4] http://www.adr.af.mil/shared/media/document/AFD-130328-028.pdf

[5] http://www.unswlawjournal.unsw.edu.au/sites/default/files/32_katter_2005.pdf

[6] http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/17724?title=Zamieszki-na-Bucierzy

[7] http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1590084,Kolejna-tura-negocjacji-z-Francuzami-ws-smiglowcow-wojskowych

[8] http://www.defence24.pl/335837,systemy-przeciwlotnicze-pilica-dla-wojska-polskiego-ruszaja-negocjacje

[9] http://www.nowastrategia.org.pl/rozpoczely-sie-negocjacje-ws-samobieznego-mozdzierza-rak/

 

Jesteś w konflikcie? Poszukujesz pomocy ze swoim sporem? Skontaktuj się z mediatorem. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 17 (691 499 250), tudzież całodobowo do kontaktu mailowego (mediacje.gierczak@wp.pl).

 

2 comments

  • Diana

    Zapowiada się,że poprowadzę cykl szkoleń w jednostce wojskowej. Trafiłam na Pańskiego bloga a tu temat dla mnie aktualny. Amerykański handbook ciekawy…
    Zastanawiam się jeszcze czy armie europejskie posiadają w swych szeregach mediatora? Udało się Panu dotrzeć do takiej wiedzy?

    • admin (author)

      Szanowna Pani Diano, w pierwszej kolejności pozwolę sobie pogratulować takiego szkolenia.
      Jeżeli chodzi o Pani pytanie, to na dzień dzisiejszy nie udało mi się znaleźć, choćby pojedynczej, informacji na temat mediatorów w armiach Unii Europejskiej. Często same kraje występują z inicjatywą mediacyjną przy większych konfliktach zbrojnych, jednakże na dzień dzisiejszy nie spotkałem się w UE z niczym na kształt instytucji obecnej w amerykańskich jednostkach wojskowych.

      Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *